środa, 17 czerwca 2015

10 złotych zasad

Na świecie mamy dwa typy ludzi. 

robiący coś, bo
a) trzeba
b) wypada
c) bo inni tak robią
d) wszystkie opcje prawidłowe

robiący swoje, bo
a) to ich życie
b) mają własne zdanie
c) mają wyższe ambicje i cele
d) ich marzenia są wystarczająco duże

Kulminacyjny moment - przyporządkuj się do jednej z grupy. 
Jeśli znajdujesz się w pierwszej grupie to ten post jest dla Ciebie.
W życiu masz możliwość być tą osobą, do której ludzie zwracają się o pomoc, radę, dobrze się czują w jej towarzystwie lub taką, która jest uważana za linę holowniczą. 

Opiszę 10 złotych zasad jak żyć z ludźmi niezależnie od relacji, aby nauczyć się żyć własnym życiem, bez konieczności bycia balastem dla społeczeństwa lub wampirem energetycznym.

1 Twój śmietnik jest twój, więc sprzątaj go sam.
 Ludzi wokół nie obchodzą Twoje wieczne problemy, jeśli ktoś pyta to zazwyczaj z uprzejmości, a chce ci pomóc ze względu na relację, ale zapewniam, że nikt nie jest chętny na zostanie na stałe darmowym terapeutą.  

2 Mów, ale do odpowiedniego adresata. 
Mamy tendencję do obarczania innych swoim narzekaniem, byle pozbyć się wewnętrznego balastu, pomijając fakt, że zrzucamy go na niewłaściwe osoby. Przykład - jeśli chcesz nauczyć się pływać to nie poprosisz, osoby która nigdy nie była w basenie o pomoc.

3 Twoim problemem nie są cudze wymagania i ich niespełnione ambicje co do Twojej osoby. Masz prawo wybrać wszystko co uważasz, że da Ci poczucie spełnienia. Bez zbędnego tłumaczenia.

4 Mów, słuchaj i nie przerywaj
Jeśli chcesz zostać wysłuchanym, najpierw musisz zrobić to samo. Mamy tendencję do dorzucania swojego zdania w trakcie czyjejś wypowiedzi - efekt jest taki, że możemy zostać odebrani jako osoby, których zdanie jest bardziej znaczące. Zadanie domowe - podczas rozmowy skup się na niej i zauważ kiedy ktoś Tobie przerywa, a kiedy Ty nie możesz się powstrzymać od swoich 3 groszy.

5 Selekcja
Może zabrzmi to brutalnie, ale w życiu każdy z nas potrzebuje selekcji swojego grona znajomych. Jesteś sumą swoich 5 najbliższych osób. Na pewno chcesz być jak oni?

6 Nie wymagaj i nie oczekuj
Ta zasada oszczędzi Ci wielu rozczarowań co do ludzi, które sam sobie stawiasz wobec nich. Nikt nie musi Ci nic dawać, tak samo jak Ty komuś.

7 Bądź wdzięczny
Jeśli coś dostajesz to traktuj to jak prezent, patrz pkt wyżej. Dziękuj za to co masz i za to co chcesz mieć tak jakby to było już rzeczywistością.

8 Akceptuj
Znasz to, że 90% związków się rozpada ze względu na kompletne pierdoły? Naucz się żyć z drobnymi niedogodnościami, które nie powinny stawać się Twoim życiowym utrapieniem.

9 Żeliwo lub drewno
Gdy naciskasz żeliwo w pewnym momencie pęka, gdy naciskasz drewnianą deskę, najpierw skrzypi przed pęknięciem. Po ludzku - gdy coś Ci nie pasuje, komunikuj, rozmawiaj, bądź jak drewno. 

10 złota zasada
Miej duże marzenia. Nikt kto osiągnął sukces, nie bał się marzyć o wielkich rzeczach.

Część porad wyciągnęłam z własnych wniosków z genialnej książki ,,Sukces w relacjach międzyludzkich'' 

Powodzenia! ;)
,,Nie jest twoją powinnością, aby osiągnąć w życiu to, co inni ludzie uważają, że powinieneś osiągnąć.'' Richard FeynmanBrak komentarzy:

Prześlij komentarz