środa, 25 listopada 2015

Fakty i mity o diecie - poradnik początkującychDziś mamy kolejny post z serii nakłaniającej cię do porzucenia smutnej kajzerki na rzecz przezabawnej sałaty. Poniżej znajdziesz kilka powszechnych ''rad od znawców podwórka'', które są wmawiane od małego i nadal mają wielką moc sprawczą.1 Jedni są grubi, a inni mają grube kości - MIT

To że w nocy opychasz się kajzerkami z szynką, a rano masz o 0,5kg więcej, nie oznacza, że twoje kości się roztyły lub masz jakąś chorobę, lecz jesteś patentowanym leniem, który o siebie nie dba.

2 Jedni mają geny dobre, a inni te gorsze - MIT/FAKT

To jest akurat sporny temat, ponieważ nie da się ukryć, że wszyscy mamy znajomego, tak zwany wór bez dna, ale za to chudy i takiego co puchnie od zapachu marchewki. Jednak to są skrajne przypadki, bo większość z nas jeśli tyje to tylko z własnej winy. Przeprowadzano badania na jednym z uniwersytetów i potwierdzono, że osoby które czuły się bardziej ''bezkarne'' w jedzeniu, zapadały równie często na choroby, bo mimo że na zewnątrz nie widać, to w środku zaczyna się robić niezbyt miło.

Więc jeśli myślisz, że możesz się opychać czym chcesz, to jesteś w błędzie


3 Jedzenie po 18 nas tuczy - MIT

Zasada jest jedna, jedz 2-3h przed spaniem, żeby twój organizm mógł się wyciszyć na noc, zamiast trawić pół lodówki. Swoją drogą to bardzo ciekawe zjawisko. Cały dzień ludzie opychają się wszystkim co wpadnie do rąk, ale za to już ta niebezpieczna sałatka po 18 ich utuczy.

4 Rezygnacja ze wszystkiego co lubię - MIT

Owszem, idąc na dietę uczymy się nowego stylu życia, ale jest ono za krótkie, żeby ślinić szybę w cukierni, zamiast jeść co chcemy. Dlatego mamy takie oto cudo jak - cheat meal! - dla tych co nie wiedzą, jest to nasz jeden oszukany posiłek w tygodniu, w dowolnej ilości (nie musisz jeść jednej frytki, zjedz duże opakowanie, a i tak się w biodrach nie odłoży!). Dobra wiadomość - jest zalecany dla naszego zdrowia psychicznego, bo nikt normalny nie wytrzymałby całe życie o sałacie w roli głównej. Jeśli trenujesz bardzo intensywnie i nie jesteś na redukcji, możesz sobie pozwolić na większą liczbę cheatów.

5 Dieta tylko dla tych co chcą chudnąć - MIT

Ostatnio dostałam wiadomość na ten temat, a więc tak jak i trening, dietę również dostosować można do potrzeb i etapu z jakiego zaczynamy. Jedni zaczną o wiele bardziej rygorystycznie, a inni zaczną jeść znacznie więcej, ale lepszej jakości.

6 To pewnie ma na oko 100g - MIT!!!

Zacznijmy od tego, że zaczynając dietę musisz się zaprzyjaźnić z wagą kuchenną, nie ma szans, że nie. Nie musisz do końca życia, ale warto na 3-4 tygodnie, aby nauczyć się robić to na wyczucie w przyszłości. Ja gdy zaczynałam załamałam się tym jak słabe jest moje ''na oko'', nawet potwierdzono to badaniami, że prawie zawsze zaniżamy miary i kalorie w posiłkach! Jeśli sądzisz, że twój obiad ma około 300g to możesz się spodziewać 550-600g. Porada: składniki ważymy przed przygotowaniem posiłku.
7 Kalorie są równe - MIT!

Tu mamy sytuację bardzo podobną, ale trzeba wspomnieć, że 250g hamburgera (dla przykładu 500kcal oba) to nie to samo co 250g ryby i warzyw. Jedna łyżka oliwy z oliwek ma 80-90 kcal i potrzebne kwasy, witaminy, a 2-3 michałki to również podobna ilość kalorii i wizyta u lekarza za kilka lat.


8 Głodówki i diety wszystkich krajów mnie odchudzą - MIT

To już wchodzi w naprawdę podstawowy zakres wiedzy, lecz straszne jest, że mnóstwo kobiet ma ubytki z tej dziedziny i robią sobie krzywdę. Otóż, nic poza zbilansowaną dietą cię NIE ODCHUDZI. Może jedynie zrobi ci efekt jo-jo, pozbawi części włosów, połamie paznokcie, sprawi, że będziesz bezpłodna (żebyście wiedzieli, że tak to działa), zniszczy ci zęby, cerę. Nie można nawet wierzyć, że jedzenie wacików z sokiem, życie na wodzie, kawie albo jeszcze śmieszniejsze, na samym jogurcie, grapefruicie czy jeszcze czymś bardziej absurdalnym działa pozytywnie.Mam nadzieję, że podstawowe rzeczy są warte zapamiętania i wprowadzenia w życie. Czasem lepiej naprawdę być czegoś świadomym, niż na końcu rozczarowanym brakiem wiedzy. Rób to mądrze!

                                       ,,Nie nagradzaj się jedzeniem, nie jesteś psem''Ściskam,

Wiktoria3 komentarze:

  1. świetny post i bardzo mi przydatny bo zaczynam przygodę z dietą ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Każda osoba chcąca przejść na dietę powinna zapoznać się z treścią tego artykułu.

    OdpowiedzUsuń