piątek, 19 lutego 2016

Super food: Czekolada

Dziś mam dla ciebie słodki temat, dlatego usiądź wygodnie, oprzyj nogi, rozluźnij się i poznaj całą prawdę o czekoladzie i rozkoszuj się swoim szczęściem jakie cię wypełni w trakcie.

Zacznijmy naszą podróż szczęścia od garści informacji

Czekolada - inaczej zwana ''szczęście w postaci stałej'' - wyrób cukierniczy z nasion kakaowca (miazga kakaowa), dodatków słodzących i ewentualnie smakowych i tłuszczu oraz czasem masło, mleko,  100 g czekolady gorzkiej zawiera 554 kcal, 6,7 g białka i 34,3 g tłuszczu. No dobrze w opisie nie wygląda to tak zachęcająco, dlatego teraz krótki przerywnik obrazkowy.Wiem, że czujesz przypływ odprężenia, więc kontynuujemy.

Czy czekolada jest dobra na diecie?

Są tu osoby zaawansowane w diecie jak i nowicjusze, druga grupa czasami jest bardzo pokrzywdzona, gdyż katuje się mitem, że czekolada jest zabroniona, a to kłamstwo!

oddychaj, powoli, wiem, że to szok, ale to prawda, ściągnij te buty, nie biegnij do sklepu po karton Wedla, nic nie jest tak piękne, bo nie każda czekolada jest dla nas dobra.

Jak wybrać i czego unikać?

Unikaj tanich wyrobów, które nie mają zbyt dużo wspólnego z czekoladą poza kształtem i kolorem, są napchane cukrem i tłuszczem i jeśli umiesz czasem jeść ją powoli (niewielkie grono osobników) wyczujesz różnicę i to ogromną w smaku. Prawdziwa czekolada zaczyna się od minimum 70% kakao, im więcej tym lepiej, bo tym samym nie pakujesz w siebie tłuszczu i cukru, bo to nie za nie chcemy płacić.

Owszem im lepsza, tym droższa, ale tym samym wystarczy ci 1 rządek lub 2, a nie cała tabliczka, więc z prostej matmy wynika, że możesz kupić drożej, ale mieć na tydzień, a nie o połowę taniej i nie mieć po pół godziny. Te najlepsze przy łamaniu dają odgłos ''trzaskania'' i na długo pozostawiają swój smak.

Co zyskujemy z czekolady?

Wspominałam ci o korzyściach tu, ale dziś je rozwinę, więc oddychaj głęboko i ciesz się tą chwilą.

 • Główny atut to przypływ endorfin - hormon szczęścia, który wydziela się także podczas treningu, a zatem to naprawdę szczęście w postaci stałej! Jeśli masz chandrę to twoje idealne rozwiązanie.
 • Poprawa pracy mózgu, koncentracji, zapamiętywania - to właśnie dlatego w nadmiarze słodycze powodują, że małe dzieci są nadpobudliwe
 • Dobrze przyswajalne źródło energii - zawiera węglowodany oraz stosunkowo niewiele cukru, a dodatkowo żelazo, cynk i potas, magnez
 • Udowodniono badaniami, że osoby jedzące czekoladę były w 50% mniej narażone na zawał serca!
 • Poprawa pracy nerek, co powoduje lepsze oczyszczanie organizmu
 • Masz kaszel? Jedz czekoladę! nawet ten fakt został ostatnio udowodniony naukowo
 • Część osób twierdzi, że zjedzenie sporej ilości czekolady daje taki sam efekt jak zakochanie - Do dzieła osamotnieni rodacy! Kupujcie czekoladę! - Skąd pewność, że faktycznie tak to działa? Czekolada dostarcza nam fenyloetyloaminę, czyli... ''hormon miłości'' ten sam co jest wydzielany, gdy kolejny raz uderza cię strzała amora w czoło
 • Witaminy B2, B3, B6, B12, A, E
 • Komunikat! - Gorzka czekolada ma najmniejszy wpływ na psucie zębów ze słodyczy!
Chyba nie muszę bardziej cię przekonywać, że czekolada to prawdziwy ''super food'', zachowaj umiar, wybieraj lepsze niż tańsze i korzystaj z jej właściwości!
PS. Nie za dużo, bo w dupę pójdzie


(zdj. nie zostały wykonane przeze mnie)

1 komentarz:

 1. wow to jest niesamowite :) tyle informacji w jednym miejscu :) bardzo podoba mi sie Twoj blog uwazam ze jest bardzo wartosciowy pozdrawiam http://martamyja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń