wtorek, 22 marca 2016

Jak pracować produktywnie?

Czy zastanawiasz się czasem jak upchnąć niemożliwie ogromną ilość zadań w krótkim czasie, a mieć jednocześnie czas, żeby żyć? Poniżej lista moich sposobów na efektywne wykorzystanie czasu, mam nadzieję, że ulepszą twój plan dnia :)


1 Kalendarz to twój przyjaciel

Owszem wiele rzeczy można zapamiętać, ale im więcej drobnych spraw masz na głowie tym w większego doła popadasz, gdy musisz się z tym konfrontować. Jeśli należysz do fanów papierowych kalendarzy polecam z czystym sumieniem - 366 dni mocy - ćwiczenia na każdy miesiąc ze znanymi trenerami, zniżki na szkolenia, cytaty, planer miesięczny, wyznaczanie celów - wszystko w jednym miejscu! Jeśli nie jesteś w stanie pomieścić papierowej wersji skorzystaj z google kalendarz - możliwość zmiany kolorów, czasu, powtarzania, przypominania, udostępniania i to wszystko w twoim telefonie :) Mamy koniec marca, więc jeśli nie chcesz zostawiać 3 wolnych miesięcy w kalendarzu polecam Designyourlife - brak dat, dużo miejsca na planowanie i ustalanie priorytetów :)


“Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli.”

2 Metoda priorytetowania

Być zajętym, a produktywnym to dwie różne kwestie, jedne rzeczy przybliżą cię do celu, a inne odbiorą ci twój cenny czas. Jeśli masz zbyt wiele zadań, a doba jest zbyt krótka skorzystaj z metody literowania wydarzeń:

A - przypisz to do zadań najważniejszych, których nie możesz odsunąć
B - zdania ważne, mogą się nieco obsunąć w ciągu dnia
C - rzeczy, które możemy przerzucić na następny dzień
D - do zaplanowania na następne dni lub do zlecenia innym

”Ty także możesz określić, na czym Ci zależy. Potrafisz sformułować najważniejsze dążenia, cele, zamiary i kierunki”  

3 Nie siedź bezczynnie

Muszę przyznać, że nigdy nie zarwałam nocy na naukę, a nawet połowy, bo umiem wykorzystać czas, który większość osób poświęca na gapienie się w sufit. Masz naukę? Ucz się w autobusie i na przerwach, w sumie daje ci to jak, np. w moim przypadku 1,5-2h dodatkowego czasu, który wykorzystasz na sen lub na gapienie się w ścianę bez presji czasu.

 
4 Rób przerwy

Ten kto to wymyślił nie dał tego pomysłu tak od czapy,  co prawda u mnie często przerwy są co 5 minut, ale jeśli to działa dobrze na moją psychikę to why not? Lepiej funkcjonuję, jeśli wiem, że co kilka chwil mogę się oderwać i pooglądać pasjonujące życie znajomych.

5 Slow down

Nic tak nie jest nam potrzebne jak luz psychiczny, anglicy nazywają to ''have a lie-in'' czyli dzień piżamowy, czasami warto nie wpisać nic w kalendarz i nadrobić serial z miską jedzenia, to zdecydowanie bardziej podbija produktywność następnego dnia, gdy jesteś na skraju załamania, niż zmuszanie się do granic wytrzymałości.

 “Czas jest naturalnym surowcem, który dostajesz od życia. Jak przetwarzasz ten surowiec?”

6 Nagroda jest dobra

Nic tak nie motywuje jak fakt, że dostaniemy nagrodę za dobrze wykonaną nagrodę. Tu pozostawiam ci pole do popisu czym się nagrodzisz, potwierdzam efekty tej metody.

7 Check list

Jeśli nigdy nie widziałeś/aś trello to zaraz to nadrób, to strona, w której planujesz swój cel, dzielisz go na etapy, ustalasz daty i zaznaczasz każdą wykonaną czynność, a strona oblicza twoją efektywność. Co prawda ja już mam taką ''check list'' w głowie, ale to chyba zboczenie zawodowe, polecam!
 

8 Nie bierz wszystkiego zbyt serio

Wiem, że wiele razy czytasz ''skup się na jednej rzeczy, nie rozpraszaj się, wyłącz tv, internet, a najlepiej zamknij się w jaskini oddalonej w trzy dupy'' Nie będę tego pisać, bo wiem, że nie dałabym rady zrobić czegokolwiek, jeśli miałabym się zmusić do patrzenia w książkę przez chociażby 45 minut bez bodźca z zewnątrz! Jeśli masz swoje metody sprzeczne z ideologiami typu ''siedź w pokoju w temp. 18* na lepszą pracę mózgu, pomijając fakt, że TO CHOLERNIE ZIMNO'' chrzań to!

“Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.”


Bądź produktywnym człowiekiem, a nie zapracowanym! :)


“Czas to nie droga szybkiego ruchu pomiędzy kołyską a grobem, czas – to miejsce na zaparkowanie pod słońcem.”

1 komentarz:

  1. bardzo produktywny wpis :D


    Zapraszam do siebie :*
    http://a-staszewska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń