poniedziałek, 23 stycznia 2017

Jak zorganizować cały rok?Jeśli nadal nie wiesz jak ogarnąć swoje życie to mam dla ciebie istne wybawienie z opresji! :) Za nami już daleko w tyle połowa pierwszego miesiąca i wypadałoby mieć jakiś plan jak dobrze wykorzystać ten czas, dlatego opowiem ci dziś o narzędziu, które poznałam jeszcze kiedy pracowałam w MLM i planowanie było dla mnie priorytetem.
Przełom w organizacji czasu

Kiedy masz zbyt wiele spraw, które się na siebie nakładają lub nie wiesz co jest priorytetem, a deadline goni deadline to to rozwiązanie jest dla ciebie, np. jako dla maturzysty.
Przedstawiam ci Trello, który zorganizuje cię na nowo :) Jest to portal, który może zastąpić ci kalendarz, miejsce spotkań z zespołem czy wszelkie samoprzylepne karteczki.

Jak to działa?

Na tej stronie jesteś panem swojego losu i wszystkich zadań do wykonania. Pierwszym krokiem jest wykonanie głównej tablicy, do której możesz dodawać członków, którym oddelegujesz część zadań i tu będziecie dokonywać wspólnych zmian. Opowiem jak to działa na moim przykładzie. W głównej tablicy stworzyłam 12 kart, każda na nowy miesiąc, a wewnątrz ewentualny opis i checklista przygotowana na potrzeby każdego odstępu czasowego, np. ''przerobić 4 arkusze maturalne z matematyki'' jako jedno z zadań na luty. Do zadań możemy dodawać deadline, do którego musimy odhaczyć wykonane elementy. Dodatkowym gadżetem są etykiety, którym możemy nadawać indywidualne nazwy, a następnie odpowiednimi kolorami oznaczać nasze wydarzenia, np. ''czerwony-pilne, nie można odłożyć w czasie''(urzekła mnie opcja - kolory dla daltonisty :D ). Dla mnie jako wzrokowca istotna jest możliwość dodawania załączników, może to być ankieta dla zespołu, arkusz do wypełnienia, czy jak u mnie... zdjęcie jedzenia, które umili mi patrzenie na checklisty :DJak prawidłowo planować?

W checkliście wpisuj tylko pewne wydarzenia i liczby. Naszym celem nie jest organizacja każdego dnia, ale wizualizacja co i kiedy będzie priorytetem, np. matura, prawo jazdy, kiedy składać papiery na studia. Osobiście założyłam ilość pewnych zadań do wykonania, która będzie wykonalnym wyzwaniem jak wpisy na blogu. Jest to lepsza metoda niż ograniczenie co do konkretnego dnia kiedy mamy coś wykonać. Planując zadania pamiętaj, że to ułatwi ci podsumowanie całego roku, a na koniec istotne jest ile, np. było wpisów na blogu w przeciągu miesiąca, a nie czy wszystkie pojawiały się co niedzielę. To na pewno zmniejszy poziom frustracji w naszym już i tak stresującym życiu. Jeśli lubisz wyższy poziom organizacji już teraz przygotuj kilka osobnych checklist na każde ważniejsze wydarzenie zamiast jednej listy na cały miesiąc, np. osobna dotycząca organizacji wakacji.

Co jeszcze daje nam Trello?

Jako że strona jest darmowa, to do woli możemy szaleć z gadżetami i ozdobami. Przykładowo oprócz tablic i kart z danej kategorii, możemy dodać własny kalendarz tygodniowy/miesięczny, który uwzględni nasze wydarzenia. Jeśli jesteśmy zbyt leniwi to tu przychodzi z pomocą opcja kopiowania i przenoszenia całych zadań czy kart na inne miesiące czy zupełnie inne tablice. W praktyce może to wyglądać tak, że tworzymy tablicę szkoła, dieta, trening, książki, plany na nowy rok, wakacje. W każdej z nich otwieramy karty z podziałem na miesiące/tygodnie, wewnątrz tworzymy checklisty, np. z planem nauki do matury, spisem treningów, dodajemy opisy lub załączniki w postaci motywacyjnych zdjęć czy planu treningowego. Jeśli chcemy to udostępniamy pliki kolejnym osobom, aby mogły wypełniać zadania z nami.Takie to proste i przyjemne! Daj znać czy się przyda :)

Ściskam,

Wiktoria :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz