poniedziałek, 25 września 2017

Jakie wykonać badania profilaktyczne?Każdy wie, że przynajmniej raz na rok powinniśmy zrobić badania profilaktyczne, zamiast czekać z tym aż pojawią się uciążliwe dolegliwości, ale co zbadać, żeby mieć większy pogląd na nasz stan zdrowia niż tylko na wyniki morfologii i moczu?Z góry chciałabym zaznaczyć, że jeśli chcielibyśmy wiedzieć w jakim stanie jest nasz cały organizm to powinniśmy wykonać badania uwzględniające wszystkie parametry, których są setki i kosztowałoby to niestety tysiące. Dlatego poniżej opisałam kilka z najważniejszych parametrów, które pomogą ocenić odpowiedniej osobie w jakiej jesteś kondycji. Nie zawsze będą wystarczające, ale na pewno dadzą więcej informacji niż sam wywiad żywieniowy. Gdy pojawią się jakieś znaczne odchylenia od normy warto wykonać kolejne badania w celu dalszej diagnostyki.

Morfologia

Jest to jedno z najbardziej podstawowych i najtańszych badań, które może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Kluczowe jest wykonanie morfologii z rozmazem oraz uwzględnienie CRP i OB. Dzięki temu sprawdzimy czy występują m.in. stany zapalne, pasożyty, infekcje, alergie pokarmowe, anemie, niedobory witaminy B12.

Tarczyca

Wiele osób chcąc sprawdzić tarczycę popełnia błąd badając zbyt małą ilość parametrów. Optymalne jest zbadanie TSH, FT3, FT4 i TPO. Dzięki temu można zobaczyć czy występuje nadczynność, niedoczynność oraz choroby autoimmunologiczne.

Wątroba

Jest to jeden z ważniejszych organów w naszym ciele, bo odpowiada za metabolizowanie szkodliwych substancji, wytwarza enzymy, syntetyzuje cholesterol, ogrzewa krew. Parametry ważne dla wątroby to bilirubina, aspat, alat, cholinoesteraza i profil lipidowy. Umożliwia to zobaczenie jak wydajnie pracuje organ oraz czy jest przeciążony.


Trzustka

Ten organ głównie odpowiada za gospodarkę cukrową oraz rozkładanie tłuszczu z udziałem lipazy trzustkowej i nie tylko. Kluczowe parametry do diagnozy cukrzycy, insulinooporności i niewydolności trzustki to lipaza, amylaza, insulina, glukoza. Tu najważniejsze jest zjedzenie niewielkiej kolacji do godziny najlepiej 18. Późniejsze posiłki zaburzą wyniki, szczególnie jak mówimy o ilości glukozy we krwi.

Mocz

Jest to jedno z tańszych badań, a może nam powiedzieć o tym czy występuje u nas białkomocz, cukromocz czy krwiomocz. Świadczy to o zaburzeniach lub uszkodzeniach nerek, a także o infekcjach jeśli dodatkowo w moczu pojawią się duże ilości bakterii, śluzu.


Dodatkowe badania

Pozostałe wybrane przeze mnie parametry mogą być brane pod uwagę przy dalszej diagnostyce. Kortyzol jest to hormon stresu, którego wysokie wartości negatywnie działają na pozostałe organy, witamina D jest kluczowa do ustalenia dawki suplementu, która może się być w przedziale od 2000 jednostek aż do 10 000 jednostek, żelazo i miedź oraz ich wzajemny stosunek, ferrytyna i transferyna, gdy podejrzewamy anemię przez zbyt małą ilość żelaza, zonulina określi w jakim stanie są nasze jelita, jonogram jest bardzo dobrym testem pozwalającym ocenić, np. ilość potasu, magnezu, sodu i wapnia oraz ich stosunek, który ma wpływ m.in. na napięcie błon komórkowych, testosteron i prolaktyna oraz badania kału w kierunku konkretnych pasożytów, gdy np. mamy bardzo wysokie eozynofile.


Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże wam, gdy będziecie planowali kolejne kontrolne badania i tym razem podejdziecie do tego w sposób bardziej holistyczny, co da wam znacznie lepszy pogląd na wasz stan zdrowia. Szczerze polecam zainteresowanie się tymi badaniami oraz tym, do jakich norm tak naprawdę sytuacja wygląda dobrze, a kiedy zdecydowanie nie, mimo że parametr nie wykroczył nawet za połowę skali.

Jeśli macie jakieś pytania co do parametrów lub ich interpretacji możecie pisać do mnie prywatnie na skrzynkę mailową podaną w zakładce współpraca :)

Ściskam,

Wiktoria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz