wtorek, 24 lipca 2018

Moje sposoby na styl #lesswasteNo! W końcu się zebrałam, długo zwlekałam i to odkładałam na później, ale na szczęście już jest! :) Nowy i myślę, że jeden z ważniejszych wpisów na moim blogu, a mianowicie, moje sprawdzone sposoby na styl #lesswaste, czyli na to jak łatwo można wprowadzać zmiany w swoim życiu, aby zmniejszyć zużycie plastiku, ograniczyć marnowanie żywności oraz wyrzucanie śmieci! :)


Wszyscy zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że przesadziliśmy i to znacznie z ilością plastiku i totalnie sobie nie radzimy z tym, aby nie marnować żywności, o czym świadczy ilość ton wyrzucanego jedzenia w każdym kraju. Jeśli jeszcze nie jesteś w temacie to zajrzyj tutaj do mojego poprzedniego wpisu, w którym opisałam nieco ten problem i z czym się wiąże bycie ekologicznym ignorantem.

Przechodząc już do samych praktycznych porad, z góry uprzedzam, że nie są to jakieś wielkie zmiany, które większość z nas odrzucają lub z góry jesteśmy do nich nastawieni na ,,nie'' (jak, np. ja w stosunku do postawienia sobie kompostownika na balkonie lub przejścia na weganizm). Przedstawiam poniżej listę moich ulubionych zmian, dzięki którym planeta zdecydowanie Nam podziękuje :)

1 Bambusowe szczoteczki do zębów
Tak! Naprawdę coś takiego istnieje i można to bez problemu u nas kupić! Szczoteczka jest biodegradowalna i opracowana dodatkowo przez stomatologów, więc bez obaw, działa jak tradycyjna ze sklepu, z tym że się szybciej rozłoży i jest w opakowaniu także przyjaznym dla środowiska! Dla zainteresowanych: część zysków jest przekazana na cele dobroczynne.

Gdzie kupić? Moja jest ze sklepu Organic w Manufakturze
Cena? 20 zł

2 Filtruj kranówę, chociaż czasem
Przyznaję bez bicia, że nie wyobrażam sobie całkowicie zrezygnować z wody mineralnej z butelki, szczególnie że dużo trenuję i te minerały są potrzebne w diecie w większej ilości, a po drugie nie przemawia do mnie idea picia dziennie 1.5-2l kranówki. Mam przynajmniej to szczęście, że w Łodzi jest naprawdę dobrej jakości woda, gorzej np. w Warszawie, tam bym się już nie odważyła jej pić... Mimo wszystko postanowiłam kupić butelkę filtrującą dafi, której wkład wystarczy na miesiąc lub na przefiltrowanie około 150l wody. Dzięki temu ograniczyłam ilość kupowanej wody i zredukowałam na to wydatki, bo wbrew pozorom woda w butelce to droga impreza! Tym sposobem, gdyby każdy z nas zmniejszył ilość kupowanych butelek miesięcznie z 30 na 20 to robi się z tego niezły wynik co?

Gdzie kupić? Moja jest z biedronki
Cena? około 30 zł

3 Spork lub łyżkowidelconóż 
Jeśli kiedyś zastanawialiście się jak takie coś się nazywa, to właśnie jest to spork! Idealna alternatywa dla wszystkich plastikowych sztućców, które od razu lądują w koszu. Tu macie 1 spork lub 2 + etui, czyli zawsze jesteście gotowi, żeby coś zjeść, a swój zestaw umyć i schować do etui i mieć zawsze pod ręką w torbie. Fajnie, nie? :)

Gdzie kupić? Mój zestaw jest ze sklepu dla podróżników/turystyczny na Piotrkowskiej
Cena? 20 zł

4 Modnie jest chodzić na targ
Od kiedy się przeprowadziłam jestem stałym bywalcem Rynku Bałuckiego, na którym kupicie prawie wszystko, szczególnie świeże owoce, warzywa, jaja i nikt na Was krzywo nie patrzy, gdy chcecie zapakować zakupy do własnych toreb, foliówek, wytłaczanek na jajka, koszy itd.  Dzięki takim rozwiązaniom, kupicie dokładnie tyle ile potrzebujecie i dodatkowo nie musicie brać żadnych foliówek poza tymi z domu. Na zdjęciu jedne z moich zakupów z targu :)

5 Kupuj produkty na wagę
Wbrew pozorom nadal można znaleźć sklepy, w których kupicie sypkie produkty na wagę i dodatkowo możecie poprosić o spakowanie ich do własnych woreczków, które możecie uszyć z czegokolwiek, np. z poszewek, bluzek, firanek. Własne, niepowtarzalne i jak super wyglądają na zdjęciach! Ps. Jednym z takich sklepów jest ,,Rodzynek'' na Bałuckim :)

6 Drugie życie dla słoików
Możesz się zdziwić o ile mniej będziesz wyrzucać, gdy będziesz kupować więcej produktów w słoikach zamiast w plastiku (ciecierzyca gotowana, oliwki, passata pomidorowa), a następnie wykorzystasz słoiki drugi raz! U mnie się świetnie sprawdzają do przechowywania wszystkich sypkich produktów, dzięki czemu także pozbyłam się moli i żywność jest dłużej świeża. Dodatkowo, co do samej żywności to tu przeczytasz o moich przepisach na obiad z resztek :)


I już! Moja pierwsza lista ulubionych zmian, dzięki którym życie będzie lepsze i bardziej odpowiedzialne pod względem dbania o naturę, która swoją drogą nie jest zachwycona obecnym stanem rzeczy. Daj znać czy lista Ci się podoba i czy znasz lub wprowadzisz jakieś zmiany do swojego życia! :)

Ściskam,

Wiktoria :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz